Výživa miminka

Správná výživa je velice důležitá pro zdravý vývoj miminka, to jistě ani nemusíme rozvádět. Kojení je nejlepší způsob, jak novorozenci dopřát veškeré potřebné protilátky a živiny. Není však žádnou ostudou, když kojení možné není. Stává se to běžně a není potřeba si tím lámat hlavu. 

Náhrady mateřského mléka

Na trhu již existuje nepřeberné množství kvalitní náhrady mateřského mléka, stačí si jen vybrat. Avšak ne hned první UM (umělé mléko) musí miminku „sednout“. Někdy je potřeba vyzkoušet více značek. Je vždy dobré si o daném mléku přečíst, jaké má benefity. To vám usnadní rozhodování, které zvolit. 

Nemalou roli může hrát také jeho cena, nicméně v dnešní době se určitě nemusíte bát, pokud nakupujete u ověřeného zdroje. Poraďte se třeba s kamarádkami, které už děti mají, co vyhovovalo jim a nechte se inspirovat. 

Pravidelné krmení

Krmení v závislosti na věku a váhy miminka je důležité pravidelně dodržovat, ale stejně jako u kojených dětí, velmi brzy poznáte, jaké má vaše děťátko preference. Vždy ale především dbejte doporučení vašeho pediatra. 

Spánek

Kvalitní spánek je zásadní nejen pro novorozence, ale i děti v batolecím období.

Vytvoření klidného a příjemného prostředí ke spánku je velice důležité a může vám hodně pomoci. 

Děťátko by mělo spát na bezpečném, rovném a tvrdém povrchu, v doporučované poloze na zádech a bez přikrývky. Vhodným řešením je například zavinovačka. 

Hygiena a péče o pokožku

Pravidelná výměna plenek je samozřejmostí, žádnému miminku mokrá plenka nepřidá na pohodě. Neméně důležitá je celková hygiena. Tu však není potřeba zpočátku přehánět. 

Novorozenecká pokožka je velmi jemná a miminko se v běžných případech nemá kde umazat. Jeho kůži prospěje i samotná čistá voda a v prvních týdnech stačí koupat klidně jednou nebo dvakrát týdně. Je to čistě na vás. Většinou po ukončení šestinedělí je dobré začít s rutinou, jejíž skvělou součástí je právě koupání. 

Tip: Přečtěte si také článek, jak a kdy zavádět rutinu, kde se dozvíte to nejpodstatnější. 

Správné oblečení a teplota v místnosti

Přiměřené oblečení a teplota v místnosti hraje také velkou roli v pohodlí miminka. Teplota by neměla být příliš vysoká a miminko by nemělo mít příliš teplé oblečení, aby se nepřehřívalo. 

Novorozence nejčastěji balíme do zavinovačky, aby se cítilo v bezpečí. Má to ovšem i praktickou část – s miminkem se snadno manipuluje, což ocení především nezkušené návštěvy. 😊 

Není potřeba, aby miminko nosilo doma čepičku, obzvlášť ke spánku.

Určitě poznáte, co je nejlepší, aby mu nebyla zima, nebo se naopak nepřehřívalo. Na procházku venku by však děťátko mělo mít vždy o jednu vrstvu víc než vy sami. 

Tip: Nejste si jisti, zda miminku není příliš horko? Teplota čela není správným ukazatelem, sáhněte mu do zátylku. Pokud je zde zpocené, je jasné, že byste mu měli sundat alespoň jednu vrstvu. 

Láska, podpora a rozvoj

Děťátko potřebuje mimo fyzických potřeb také emocionální stimulaci od rodičů. Mazlení, láska, mluvení a hra. To vše je velmi důležité. Je to také způsob, jak si s děťátkem vytvořit pevné pouto. 

Každé dítě je jedinečné. Je tedy důležité sledovat signály, které vám dává, a podle toho rozpoznat, co se mu líbí více a co méně. Můžete tak lépe reagovat na jeho potřeby. 

Na celkový rozvoj miminka máte velký vliv. Co ho naučíte a ukážete mu, to si brzy osvojí. Mluvte s ním, ukazujte mu různé barvy, tvary, nechte ho si vše osahat (samozřejmě v rámci možností). Pomůžete mu tak v rozvoji všech jeho smyslů. 

Návštěvy lékaře

Na pravidelné kontroly si vás bude pediatr zvát sám. Vždy vám dá termín další kontroly. Zpočátku budete chodit poměrně často, ale postupně se intervaly prodlužují s věkem. 

Kontroly jsou důležité pro sledování správného vývoje a růstu děťátka. Pediatr vám zodpoví všechny otázky a nejasnosti, kterých může být hodně, nebojte se tedy zeptat na cokoli. 

Závěrem

Spokojené miminko vyžaduje hodně pozornosti, lásky, péče a trpělivosti. Zpočátku se vám může zdát, že vůbec nevíte, co děláte, a máte se toho hodně co učit. Nebojte, je to normální. Tyto pocity má někdy každý rodič. Věřte, že se do toho brzy dostanete.